W żołnierskim siodle – Stanisław Piotrowski

W żołnierskim siodle

Jest to opowieść wspomnieniowa podporucznika rezerwy kawalerii z września 1939 i okresu go poprzedzającego. Służył w 2 pułku strzelców konnych z Hrubieszowa.

W książce mamy dwa wątki związane z historią Garwolina. Pierwszy to osoba dowódcy pułku hrubieszowskiego pułkownika Józefa Mularczyka, który objął tą funkcję 30 sierpnia 1939 przechodząc ze stanowiska z-cy dowódcy 1 PSK z Garwolina. Przejął stanowisko dwa dni przed wybuchem wojny i dowodził nieznaną sobie jednostką w ogólnym chaosie organizacyjnym kampanii wrześniowej.

Drugi wątek to obecność autora Stanisława Piotrowskiego w naszym mieście w dniach 10-17.09.1939 gdzie przebywał wraz z rotmistrzem Baranowskim, samozwańczym komendantem ośrodka garwolińskiego i okolicy. Działo się to po wyjściu z koszar zarówno pułku jak i ośrodka zapasowego 1 PSK. Improwizacja grupki oficerów i próba wspomagania przetaczających się przez miasto oddziałów oraz klecenia nowych z rozbitków i maruderów. Z pierwszej ręki (o ile dopisała pamięć) możemy poznać atmosferę garwolińskich koszar tuż przed wkroczeniem Niemców. Pierwsze wrażenia autora z miasta to:

„Garwolin nie istniał. Dymiły jeszcze zgliszcza spalonego w przeddzień miasta”.

Mamy tu też informację o nieodnalezionym do dzisiaj skarbcu Centrum Wyszkolenia Kawalerii z Grudziądza. Został on z Garwolina wywieziony na dwóch samochodach przez rotmistrza Baranowskiego. Wiadomo tylko że kierował się na Łuków przez Żelechów i ślad po nim zaginął…

 

Opr. Krzysztof Siarkiewicz

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *