Poznaj swoich Przodków!

1 listopada 2013 roku w portalu garwolin.org zostanie opublikowana autorska praca Sebastiana Jędrycha „Ludzie z Garwolina i okolic 1610-1945”. Praca będzie zawierała skrupulatnie zindeksowane chrzty, śluby i zgony z archiwum parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie.

 

Studnia wiedzy o naszej przeszłości

Opracowanie składa się z trzech części. Każda z nich zawiera odpowiednio: chrzty, śluby i zgony odnotowane w parafii. Zakres chronologiczny pracy to lata 1610-1945, z tym że klauzula roku 1945 dotyczy jedynie zgonów; śluby zostały odnotowane do 1928 roku, a chrzty do roku 1912. Ograniczenie czasowe wynika z przepisów ustawy o ochronie danych osobowych. Docelowo poindeksowane będą zgony do czasów współczesnych, ale jest to jeszcze kwestią ustaleń z parafią.

W pracy będzie można znaleźć wszystkich mieszkańców miejscowości Budzeń, Czyszków, Czyszkówek, Dudka, Ewelin, Garwolin, Głosków, Goździk, Górki, Jagodne, Leszczyny, Łętów, Miętne, Niecieplin, Puznów, Rębków, Ruda Talubska, Sulbiny, Trąbki, Unin, Wola Rębkowska, Zawady, jak również mieszkańców innych miejscowości, których nie sposób tu wymienić.

Indeksacja miała charakter szczegółowy – oznacza to, że prócz informacji o imieniu, nazwisku, roku wydarzenia i numerze aktu wypisane zostało również to, kim byli rodzice dziecka, jakie nazwisko panieńskie nosiła matka dziecka, w jakim wieku dziecko było podawane do chrztu, kim byli państwo młodzi, jak się nazywali ich rodzice, w jakim wieku stawali na ślubnym kobiercu, skąd pochodzili, informacja czy ich rodzice żyją, informacje o wieku zmarłej osoby, jej rodzicach, ewentualnych małżonkach, a także wszelkie dodatkowe informacje, które można odnaleźć w dokumentach.

Praca ma charakter publikacji elektronicznej. Ze względu na zbyt obfitą ilość materiału, którego nie sposób było zaprezentować wycinkowo ze względu na istotność wszystkich danych, nie udało się wydać książki w formie papierowej, jak pierwotnie planowano. Elektroniczny charakter pracy pozwala na aktualizowanie jej o nowe dane i nowe zdjęcia, a także na poprawienie ewentualnych błędów. Publikacja elektroniczna będzie miała większy zasięg niż papierowa, przede wszystkim dlatego, że dostęp do niej będzie darmowy.

Praca jest „studnią wiedzy”, na jej podstawie mogłoby powstać kilkanaście oddzielnych opracowań. Z pracy dowiadujemy się m.in. jakie nazwiska występowały na ziemi garwolińskiej od 1610 roku, jakie szlacheckie rodziny zamieszkiwały Garwolin i okolice, jakie choroby i nieszczęścia spotykały naszych przodków oraz jakie zawody uprawiali.

Opracowanie publikacji trwało 8 lat i było możliwe dzięki uprzejmości Kurii Siedleckiej i Parafii Przemienia Pańskiego w Garwolinie.

 Autor publikacji w kancelarii parafialnej.

Poznaj przodków
W ostatnich latach w Polsce bardzo popularne stały się genealogia i badanie losów własnej rodziny. Wiele osób zajmuje się tym amatorsko – z potrzeby poznania własnych korzeni. – Jeżeli Państwa korzenie wywodzą się z ziemi garwolińskiej, to opracowanie „Ludzie z Garwolina i okolic 1610-1945” z pewnością okaże się bardzo przydatną publikacją, od której będą Państwo mogli zacząć swoje badania genealogiczne lub je kontynuować, nie wychodząc z domu – zapewnia autor pracy.

Pomóż ulepszyć publikację
Autor przyznaje, że praca ma wciąż wiele błędów, spowodowanych m.in. amatorskim charakterem tłumaczeń z języka łacińskiego i języka rosyjskiego, niedbałym charakterem pisma księży, monotonicznością wprowadzania danych oraz automatyzacją procesu indeksacji. – Każde zwrócenie uwagi na błąd pomoże ulepszyć pracę. Publikacja jest dla nas samych. Chcę, by była coraz lepsza i atrakcyjniejsza – podkreśla Sebastian Jędrych.

Obecnie autor na własną rękę, dzięki uprzejmości portalu www.garwolin.org, uzupełnia publikację o zdjęcia, które wizualizują osoby w niej opisane. Autor zachęca do przesyłania zdjęć, co pozwoli na pełną wizualizację pracy. Co roku – jeśli okoliczności pozwolą – praca będzie aktualizowana o nowe dane z kolejnych lat oraz zdjęcia.

Gotowa praca zostanie opublikowana 1 listopada 2013 na stronie www.genealogia.garwolin.org. Na stronie będzie można znaleźć informacje o tym, jak korzystać z opracowania, a także kilka słów o autorze i wiele innych ciekawych informacji.

Dear visitors,
We have prepared a big publication about ancestors living in Garwolin and Garwolin area since 1610 till 1945. Publication has been written basic on church certificates and been translated from latin and russian into polish. Unfortunately – it is in polish but you can use google traslator to read it.

In case of any question you can contact to author – Sebastian Jędrych – [email protected]

E-book will be published on 1st of November 2013

Ludzie z Garwolina i okolic

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

One thought on “Poznaj swoich Przodków!

  1. Jak się digtalizuje archiwa pokazują Archiwiści Lubelscy i to olbrzymie ilosci ksiąg . więc radzę to przekazac fachowcą. Po za tym w archiwach państwowych i koscielnych nie ma tego zasobu jest dopiero od końca XIXw. Więc jeżeli tym dysponuje parafia to powinna to przechazać do archiwum państwowego a nie twierdzić , że są zniszczone .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *