I spotkanie Garwolińskiej Grupy Indeksującej

Miło nam poinformować że w miniony weekend w Garwolinie miało miejsce I Spotkanie Garwolińskiej Grupy. Spotkanie zbiegło się z przekazaniem indeksów metryk kościelnych parafii Korytnica Łaskarzewska. Na spotkanie przybyło ponad 10 osób z całej Polski – Poznań, Nowe k./Grudziądza, Warszawa i z okolic Garwolina.W sobotę w restauracji „Euforia” przywitaliśmy (Sebastian i Krzysztof) wszystkich którzy znaleźli czas i przybyli. Nie milkły tematy genealogii, każdy miał czas na opowiedzenie w kilku zdaniach o swoich osiągnięciach, zainteresowaniach (głównie genealogi) :). Ale są wśród grupy ratownicy medyczni, księgowe, osoby prowadzące własne działalności gospodarcze – a każda z nich jest powiązana jednym… zamiłowaniem do historii i genealogii.

Podczas spotkania Krzysztof Zięcina, który jest członkiem Garwolińskiej grupy indeksującej poprowadził lekcję nauki indeksacji z języka łacińskiego. Wszyscy z zaciekawienie wsłuchiwali się w to co miał do przekazania Krzysztof.

Drugi wykład poprowadził Stefan Jerzy Siudalski  na temat wsi Rębków i przedwojennych zdjęć jego ojca. Uczestnicy z dużą uwagą przysłuchiwali się wykładowi i delikatnie – trzymając w rękach przeglądali przedwojenne zdjęcia na szklanych płytkach przyniesione przez Stefana Siudalskiego.

Na drugi dzień wszyscy udaliśmy się na mszę świętą za przodków i parafian do Korytnicy Łaskarzewskiej zamówioną przez nasz portal z okazji przekazania wyników indeksacji metryk kościelnych par. Korytnica. Po mszy odbyło się spotkanie z Sebastianem Jędrychem, który przekazał parafianom wiadomość o ukończeniu indeksacji metryk kościelnych. – Na ręce parafii przekazujemy ponad 24 tysiące spisanych chrztów, ponad 21 tys. spisanych zgonów oraz prawie 6 tys. zawartych w kościołach stojących na korytnickiej ziemi. (…) Przygotowaliśmy dla Was zwartą publikację dzięki której każdy, kto ma przodka w par. Korytnica będzie mógł budować swoje drzewo genealogiczne. Najstarsze księgi, które zachowały się w par. pochodzą z 1715 roku, ciągłość jest zachowana od lat 80-tych XVIII wieku czyli od około 1780 roku. Zindeksowaliśmy tyle informacji na ile pozwala nam polskie prawo – chrzty do 1914 roku, natomiast śluby do 1934 a zgony do 2014 z wyłączeniem informacji o osobach jeszcze żyjących – mówił podczas spotkania Sebastian.

Po mszy udaliśmy się na cmentarz parafialny i na tym zakończyło się I Spotkanie Garwolińskiej Grupy Indeksującej.

Jako twórcy portalu dziękujemy wszystkim którzy przybyli na spotkanie. Było to pierwsze, ale na pewno nie ostatnie takie nasze spotkanie!

 

 

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *