Garwolińska Grupa Indeksująca pod przewodnictwem Sebastiana Jędrycha oddaje kolejną zindeksowaną parafię. Po Korytnicy Łaskarzewskiej, którą oddaliśmy w czerwcu, przyszedł czas na parafię Żelechów.Publikacja liczy ponad 3000 stron, zawiera indeksy z metryk chrztów 1748-1915 (29788), ślubów 1748-1934 (8093) i zgonów 1748-2015 (35646). To prawie 75 tysięcy indeksów.
W indeksacji par. Żelechów wzięli udział:
Sebastian Jędrych – koordynator projektu, indeksujący z języka łacińskiego, rosyjskiego i polskiego, Anna Kownas, Beata Kroszka, Dariusz Pawlak, Irena Augustyniak, Iwona Orzechowska, Jacek Obałek, Magdalena Bilska, Marek Zaborski, Marianna Nowak, Grażyna Przybysz, Grzegorz Skoczek, Robert Wścieklicki, Edyta Przeworska, Elżbieta Kozłowska, Jerzy Cieśla, Karolina Kurek, Łukasz Lis, Piotr Kacprzak, Grzegorz Skoczek, Maryla Zackiewicz, Natalia Pacek, Grzegorz Kapczyński, Adam Jaroń, Krzysztof Zięcina, Elżbieta Paziewska, Monika Słowik, Piotr Smarzewski, Krzysztof Kot.
W fotografowaniu ksiąg metrykalnych udział brali Sebastian Jędrych, Krzysztof Kot i Wojciech Siwek. Wszyscy Ci ludzie wykonali wspaniałą robotę dzięki, którym można dzisiaj poznać przodków par. Żelechów. Bez żadnego wynagrodzenia i z poświęceniem wolnego czasu spędzali godziny tłumacząc dla innych stare księgi.
Księgi metrykalne w parafii Żelechów zachowały się w dosyć dobrym stanie zachowując ciągłość. Pozwala to na owocne poszukiwania od 1748. Nie bez przyczyny publikacja nosi w tytule klauzulę roku 1682. Z pewnością istniała w parafii księga chrztów i zawartych małżeństw w latach 1682-1720 o czym wspominają dokumenty parafialne. Nie wspominają zaś o latach chrztów 1721-1747 i małżeństw 1721-1796, które to zdają się luką nie do uzupełnienia i tylko cud i nadzwyczajne okoliczności mogą sprawić, że te księgi kiedykolwiek będą istniały. O jakim cudzie mowa? Być może kiedyś ktoś przed uratowaniem ich zagrzebał je gdzieś w znanym sobie miejscu. Może to być ściana kościoła lub budynków plebańskich lub ich podłoga. Nie zamierzamy w tym celu ani zrywać podłogi ani kuć ścian – ale znane są w Polsce przypadki znalezionych w ten sposób ksiąg metrykalnych.
Natomiast tytuł publikacji nie jest przypadkowy. Wprawdzie nie znajdziemy w niej ani jednej metryki z 1682 roku to chcemy uświadomić, że taka księga istniała i może być w posiadaniu rąk prywatnych. Nie chcemy nikogo obwiniać o jej zaginięcie, bo nie jest to naszym celem, celem jest jej znalezienie – jeśli ktoś posiada wiedzę na temat takiej księgi – może bezpośrednio się zgłosić do parafii i oddać bez żadnych konsekwencji na co bardzo liczymy. Jest to bezcenne źródło informacji o naszych przodkach i mocno ufamy, że nadejdzie taki dzień, że księga się znajdzie.
Liczymy również na to że pomogą nam Państwo na dalszy rozwój publikacji, nadsyłając do nas zdjęcia i opisując historie związane z Waszymi przodkami do których dostęp dajemy wam całkowicie bezpłatnie.
W imieniu GARWOLIŃSKIEJ GRUPY INDEKSUJĄCEJ życzymy Wam owocnych poszukiwań!
INDEKSY Z METRYK KOŚCIELNYCH PARAFII ŻELECHÓW (1682) 1748-2015 – wydanie 1 25.10.2015 (PDF 36 mb)
Czy publikacja jest obecnie dostępna w internecie? Według informacji na tej stronie, została zdjęta w kwietniu 2023 roku na życzenie autora.
Poszukuję informacji o przodkach urodzonych w XIX wieku w Żelechowie, ale nie mogę znaleźć materiałów online.
twoiprzodkowie.pl
W roku 1720 r Jan Celejowski zapisał swój majatek i dobra na Wilczkowicach synom Tomaszowi i Stefanowi Celejowskim (akta Perp.Czers 2f.14, Zs Gr.Czers.48Df478)(Perp.Czers. 2 f.14; 4 f.15 t; 5 f. 14; pf. 290; 7 f.262; 14 C f. 23-2; 14 A f.44; 19 f.53; Zs.Gr.Czers., 48 D f.478; Zs.Warec.27 f.234 i 30 f.DO.). – ostatnio notowani
https://ornatowski.com/nazwiska/celejewski-celejowski/
Bardzo ogromnie bym był wdzięcznym, gdyby Ktoś życzliwy z Garwolina, Wilga, Wilczkowic, Żelechowa, Magnuszewa podpowie, jak dotrzeć do Informacji czy Tomasz Celejowski mial potomka po mieczu czy zmarł bezpotomnie, bo jestem pewny, ze to mój przodek a jego syn zapewne Jacek Celejowski to właśnie mój przodek ale nie wiadomo gdzie szukać i gdzie został faktycznie urodzony!
Z góry od serca dziękuję i pozdrawiam
mgr Mieczysław Celejewski
Strona z podanym linkiem wygasła. 🙁
Już działa, chwilowa przerwa musiała być 🙂
Gdzie można dostać indeks chrztów i ślubów do 2015?
W USC, obowiązuje ustawa o ochronie danych osobowych i będziesz musiał wykazać pokrewieństwo.
Dzięki za odpowiedź. Zrobiliście świetną robotę. Okazało się, że przodkowie moi (ja, niegdysiejszy Warszawianin) i mojej żony (Ryki) być może nawet się znali.
Są problemy z wczytywaniem się większości stron w tej publikacji. W jaki sposób sobie z tym poradzić.
Jeśli pobierze Pani sobie publikację na dysk to nie powinno być problemów.
Witam serdecznie,
cóż można powiedzieć poza tym, że wykonaliście Państwo kawał naprawdę dobrej roboty. Dzięki publikacji, na szybko powiększyłem swoje drzewo o 12 osób!
Bardzo dziękuję za Waszą pracę.
Mam pytanie odnośnie wykonanych zdjęć. Czy uzyskanie fotografii poszczególnych aktów członków rodziny jest możliwe? Jeśli tak to to proszę o informację na jakich warunkach.
Pozdrawiam