Tak… to już trzy lata – relacja z urodzin

Jakieś trzy lata temu dwóch amatorów, fascynatów historii regionu postanowiło że połączą swoje siły i stworzą pierwszy w powiecie portal związany z historią. Do wcześniej istniejącego fanpage’a Dawny Powiat Garwolin i Okolice dołączył portal garwolin.org, gdzie zamieszczane zostają zbiory.

 

Czas szybko płynie i chociaż nigdy tak hucznie nie świętowaliśmy naszych urodzin – to w tym roku postanowiliśmy wyjść do Was i zorganizowaliśmy przy pomocy wielu bezinteresownych osób III urodziny portalu garwolin.org.

Spotkanie miało miejsce 5 grudnia w kawiarence „na górce” w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Kilkadziesiąt przygotowanych miejsc zapełniło się fanami i zaproszonymi gośćmi punktualnie o godzinie 16-tej. Chociaż my czekaliśmy na Was od samego rana. Gdy wybiła godzina 16-ta, stres zaczął dawać sie we znaki, ale chyba sobie poradziliśmy.

Rozpoczęliśmy od przywitania zgromadzonych osób i zaproszonych gości – wśród których znaleźli się: gospodarz miejsca naszego spotkania – dyrektor CSiK Jarosław Kargol, burmistrz miasta Garwolina Tadeusz Mikulski, starosta garwoliński Marek Chciałowski i poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak i skierowali do nas ciepłe słowa gratulacyjne i podziękowania za wkład w propagowanie lokalnej historii wśród mieszkańców powiatu garwolińskiego. Kolejnym punktem spotkania było wysłuchanie wywiadu jaki przeprowadził z nami 3 lata temu redaktor Katolickiego Radia Podlasie. Następnie, wraz z Sebastianem przybliżyliśmy wszystkim zgromadzonym część naszego 3-letniego dorobku. Sebastian zaprezentował i przedstawił Garwolińską Grupę Indeksującą – opowiadaliśmy o naszych dokonaniach i o wizji przyszłości Garwolińskiej Grupy Indeksującej jak i samego portalu garwolin.org. Jednym z ciekawszych punktów spotkania była prezentacja Krzysztofa Siarkiewicza – administratora fanpage’a Garwolin Filatelistyka – który przedstawił nam historię poczty w Garwolinie, od początku jej istnienia tj. od roku 1815 do lat 50-tych XX wieku. Na głównym holu CSiK obok wystawy naszych zdjęć wszyscy odwiedzający mogli obejrzeć eksponat filatelistyczny ze zbiorów Krzysztofa.
Zaprezentowaliśmy publiczności nie publikowane do tej pory nigdzie fotografie ze zbiorów Łukasza Żaka, przedstawiające Garwolin oczami niemieckiego oficera. Wspaniałą prelekcję poprowadził Arkadiusz Kuk dzięki któremu w lesie Starej Huty została przeprowadzona ekshumacja niemieckich żołnierzy z czasów II wojny światowej.  Ukojeniem dla uszu, od ciągłych pogadanek i prezentacji był recital Olgi Miłosz, która za pomocą swoich skrzypiec wprowadziła na salę ducha muzyki i wszyscy byli wsłuchani w dźwięk jej instrumentu.

Nie zabrakło tortu urodzinowego – na szczęście dla wszystkich starczyło, wszyscy zgromadzenie nie zapomnieli o ważnym punkcie każdych urodzin i odśpiewali nam gromkie sto lat!

Najwytrwalsi zostali do końca by wysłuchać spotkania z panem Antonim Garwolińskim, który mówił o początkach Garwolina.

Ilość odwiedzających nas osób nas nie zaskoczyła, wiemy że Ci którym zależało na spotkaniu i na tym by dowiedzieć sie czegoś więcej o historii naszego powiatu przyszli, a ci co nie mogli przyjdą następnym razem.

My ze swojej strony chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy w jakimś stopniu, nawet w tym najdrobniejszym pomogli nam by to wydarzenie sie odbyło, dziękujemy wszystkim tym którzy przybyli, którzy słuchali nas, jak i zaproszonych gości. Dziękujemy za prezenty i… Do zobaczenia za rok!

 

Sebastian Jędrych & Krzysztof Kot

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *