100-lecie harcerstwa na ziemi garwolińskiej

100logo-ok150Podobno na harcerstwie – tak jak na medycynie czy pogodzie – znają się wszyscy. Związek Harcerstwa Polskiego towarzyszył bowiem wielu pokoleniom Polaków i zapewne stąd to złudzenie…

 

Skautowe idee przynieśli do Garwolina synowie rzemieślników i inteligentów kształcący się w warszawskich szkołach w 1913 roku, kiedy to powstaje pierwsza drużyna im. ks. Stanisława Brzózki. Szczególnie piękne, ale i często tragiczne karty w dziejach harcerstwa na ziemi garwolińskiej zapisali harcerze podczas wojny 1920 roku oraz w czasie II wojny światowej, kiedy Hufiec ZHP funkcjonował jako Rój „Orłów” Szarych Szeregów.
Dziś garwoliński Hufiec „Orłów” Związku Harcerstwa Polskiego  może poszczycić się pracą blisko 30 gromad, drużyn i klubów ZHP czyli ponad 500 zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników i instruktorów, których wspomaga Garwolińska Rada Przyjaciół Harcerstwa; swoją stanicą pod Wilgą, szerokimi kontaktami zagranicznymi, propagowaniem pierwszej pomocy i ratownictwa, orienteeringu czy żeglarstwa morskiego; kultywowaniem lokalnej historii i tradycji; aktywnością na rzecz dzieci i młodzieży w wielu miejscowościach powiatu garwolińskiego.

Ponad 30 harcerskich wolontariuszy prowadzi więc bogatą wychowawczą działalność na terenie powiatu garwolińskiego, kierując się nakazami Przyrzeczenia Harcerskiego:

Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym Prawu Harcerskiemu.

 

Zapraszamy do udziału w jubileuszu 100-lecia harcerstwa na ziemi garwolińskiej 1913-2013.

 

Więcej:

www.garwolin.zhp.pl

www.facebook.com/100latharcerstwa

www.facebook.com/ZHPGarwolin

e-mail: [email protected]

 

ZAPRASZAMY DO PBEJŻENIA GALERII ZDJEĆ ZHP Garwolin

Opr. Zbigniew Winiarek

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *