Płyta nagrobna Naczelnika Poczty Garwolin  

Na cmentarzu parafialnym w Garwolinie podczas prac porządkowych między grobami została odnaleziona płyta nagrobna Naczelnika Poczty Garwolin który zmarł w 1881 roku.

Jak poinformowała nas administracja cmentarza – płyta była przysypana warstwą ziemi i podczas przygotowywania miejsca do ponownego pochówku została odkryta. Administracja zapewniła nas że po odnalezieniu płyty, miejsce nie zostanie przeznaczone do ponownego pochówku, a grób Naczelnika Poczty zostanie wpisany do bazy grobonet.

Z płyty odczytujemy:  

Ś. P.

Aleksander Sobolewski

Naczelnik stacyi poczt. Garwolin

Przeżywszy lat 37 zm: d: 30 Lipca

1881r.

i syn Jego 11 miesięczny

Stefuś

zm: d: 5 Czerwca

1881r.

Prosi o westchnienie.

 

Postanowiliśmy sprawdzić to w metrykach kościelnych i w nich czytamy:

Akt nr 104/1881

Działo się w mieście Garwolinie 25 maja/6 czerwca 1881 roku o godz. 10 po południu. Zjawili się Andrzej Kasprzak 53 lata i Marcin Domarecki 42 lata – słudzy kościelni zamieszkali w mieście Garwolinie i oznajmili, że wczoraj o godz. 8 po południu zmarł w mieście Garwolinie Stefan Kajetan Sobolewski mający 10 miesięcy – syn Aleksandra Sobolewskiego i Marianny z Okryńskich.

 

Akt nr 126/1881

Działo się w mieście Garwolinie 20 lipca/1 sierpnia 1881 roku o godz. 10 po południu. Zjawili się Andrzej Ruta 35 lat i Franciszek Durakiewicz 32 lata – pocztowcy zamieszkali w Garwolinie i oznajmili, że wczoraj o godz. 10 po południu umarł w mieście Garwolinie Aleksander Sobolewski – naczelnik garwolińskiego pocztowego urzędu 35 lat mający, syn Franciszka Sobolewskiego i jego żony Anny. Pozostawił po sobie żonę Marię z domu Okryńską.

 

M.in. ten grób będziemy porządkować podczas naszej sobotniej (21 października 2017, godz. 10:00) akcji porządkowania grobów połączonej z lekcją historii.

 

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *