W dniach 7-15 czerwca 1930 r. w całej Polsce zorganizowano obchody Dnia Emigranta w celu ukazania znaczenia 7-milionowej rzeszy polskich emigrantów rozsianych po całym świecie. Obchody takie zorganizowano i w Garwolinie. Ich przewodnim hasłem było:
Postanowiliśmy poszukać więcej informacji na temat emigracji z naszego powiatu.
W dniu 31 sierpnia 1911 r. ukazał się w „Kurjerze Warszawskim” (nr 240) artykuł, który podsumowywał ruch wychodźczy na Podlasiu. Wynikało z niego, że powiat garwoliński nie znajduje się w czołówce rankingu miejsc, z których wyjeżdża wiele osób. Raczej można było go zaliczyć do rejonu o niewielkim ubytku ludności. Z artykułu wnikało także, że większość rodaków z guberni lubelskiej emigruje do Brazylii, a dokładnie do Parany. Znany nam jest przypadek jednego garwolinianina, Michała Sekuły, który wyemigrował do Brazylii. Cały artykuł zamieszczamy poniżej:
O tym, że emigrowali mieszkańcy województwa lubelskiego najlepiej świadczą porady publikowane dla nich w „Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego”. Ślady ich wyjazdów zostały zarejestrowane przez polską prasę:
Kurjer Wileński, 9 kwietnia 1911, nr 69
Gazeta Powiatu Garwolińskiego, 1931, nr 10
Gazeta Powiatu Garwolińskiego, 1933, nr 3/4
Express Lubelski i Wołyński, 1 lutego 1935, nr 32
Głos Lubelski, 18 stycznia 1936, nr 17
Express Lubelski i Wołyński, 28 lutego 1937, dodatek do nr 59
W zeszłym roku wydawnictwo Czarne opublikowało książkę Anny Pamuły pt. Polacos. Chajka płynie do Kostaryki. Jest to historia żydowskich emigrantów, którzy szukali dla siebie miejsca w Ameryce. Wśród opisywanych przez nią historii są także te, dotyczące emigrantów z Garwolina.
Oryginały artykułów z „Kurjera Wileńskiego” i „Kurjera Warszawskiego” znajdują się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Ich cyfrowa wersja została pobrana z eBiblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Oryginały artykułów „Głosu Lubelskiego” i „Expressu Lubelskiego i Wołyńskiego” znajdują się w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Ich wersje cyfrowe zostały pobrane z Lubelskiej Biblioteki Cyfrowej.