Emigracja z powiatu garwolińskiego

W dniach 7-15 czerwca 1930 r. w całej Polsce zorganizowano obchody Dnia Emigranta w celu ukazania znaczenia 7-milionowej rzeszy polskich emigrantów rozsianych po całym świecie. Obchody takie zorganizowano i w Garwolinie. Ich przewodnim hasłem było:

emigracja

Postanowiliśmy poszukać więcej informacji na temat emigracji z naszego powiatu.

W dniu 31 sierpnia 1911 r.  ukazał się w „Kurjerze Warszawskim” (nr 240) artykuł, który podsumowywał ruch wychodźczy na Podlasiu. Wynikało z niego, że powiat garwoliński nie znajduje się w czołówce rankingu miejsc, z których wyjeżdża wiele osób. Raczej można było go zaliczyć do rejonu o niewielkim ubytku ludności. Z artykułu wnikało także, że większość rodaków z guberni lubelskiej emigruje do Brazylii, a dokładnie do Parany. Znany nam jest przypadek jednego garwolinianina, Michała Sekuły, który wyemigrował do Brazylii. Cały artykuł zamieszczamy poniżej:

O tym, że emigrowali mieszkańcy województwa lubelskiego najlepiej świadczą porady publikowane dla nich w „Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego”. Ślady ich wyjazdów zostały zarejestrowane przez polską prasę:

Kurjer Wileński, 9 kwietnia 1911, nr 69

spadek

Gazeta Powiatu Garwolińskiego, 1931, nr 10

emigracja z pow. garwolińskiego

Gazeta Powiatu Garwolińskiego, 1933, nr 3/4

bogaty emigrant

Express Lubelski i Wołyński, 1 lutego 1935, nr 32

emigracja Żydów

Głos Lubelski, 18 stycznia 1936, nr 17

emigracja Żydów

Express Lubelski i Wołyński, 28 lutego 1937, dodatek do nr 59

emigracja Żydów

W zeszłym roku wydawnictwo Czarne opublikowało książkę Anny Pamuły pt. Polacos. Chajka płynie do Kostaryki. Jest to historia żydowskich emigrantów, którzy szukali dla siebie miejsca w Ameryce. Wśród opisywanych przez nią historii są także te, dotyczące emigrantów z Garwolina.

Oryginały artykułów z „Kurjera Wileńskiego” i „Kurjera Warszawskiego” znajdują się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Ich cyfrowa wersja została pobrana z eBiblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Oryginały artykułów „Głosu Lubelskiego” i „Expressu Lubelskiego i Wołyńskiego” znajdują się w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Ich wersje cyfrowe zostały pobrane z Lubelskiej Biblioteki Cyfrowej.

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *