Co zakopano pod krzyżem misyjnym w Garwolinie?

Na placu przykościelnym w Parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie stoją dwa krzyże misyjne. Są zniszczone deszczem, ale trzymają się jeszcze mocno. Na tym po lewej stronie od bramy wyryto 3 daty: 1906, 1929, 1963 i dokręcono tabliczkę z informacją o misjach w 2010 r. (już odchodzi z niej farba). Natrafiliśmy ostatnio na informacje o tym, co zostało zakopane pod tym krzyżem.

Na naszym portalu przypominaliśmy już, jak odbywały się misje w 1906 r. Odprawiali je przybyli z Galicji ojcowie bernardyni, a ich celem było wyplenienie mankietnictwa szerzącego się w guberni siedleckiej.

Mariawityzm, inaczej zwany mankietnictwem lub kozłowityzmem, stanowi ruch chrześcijański oparty na objawieniu Miłosierdzia Bożego. Został zainicjowany pod koniec XIX wieku przez zakonnicę Feliksę Kozłowską, a na przełomie wieków znalazł wielu zwolenników w Królestwie Polskim. W 1906 r. założycielka została obłożona ekskomuniką przez papieża Piusa X i od tej pory ruch ten był zwalczany przez Kościół katolicki. Misje św. w Garwolinie były częścią tego działania. O tym, czy przyniosły owoce, świadczy artykuł opublikowany w „Kurjerze Warszawskim” 18 września 1906 r. (nr 258):

Naród, 18 września 1906, nr 150

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *