Pomnik rozstrzelanych w Garwolinie zakładników

Konsekwencją udanego zamachu na starostę garwolińskiego Karla Freudenthala z 5 lipca 1944 r. było rozstrzelanie w Garwolinie nad rzeką 30 zakładników przywiezionych z Pawiaka. Znaleźliśmy artykuł o tym, jak upamiętniono ich pamięć jeszcze w tym samym roku. Po raz ostatni, na długie lata, 11 listopada był okazją do takich uroczystości.

Czy ktoś posiada zdjęcie pierwszego pomnika opisanego w tym artykule?

Miejsce stracenia zakładników.
Z Archiwum Wacława Matysiaka

Rzeczpospolita, 20 listopada 1944, nr 107

Garwolin bohaterom

Podstołeczny powiat Garwolin ma wiele ciężkich przejść za sobą. W samym mieście powiatowym wielu mieszkańców zginęło z rąk siepaczy niemieckich. Cofający się wróg, jeszcze na kilka dni przed opuszczeniem miasta, zdążył wykonać ostatnią zbiorową egzekucję tracąc publicznie w dniu 5 lipca br. 30 niewinnych Polaków-zakładników. Odkładając do lepszych czasów uczczenie wszystkich ofiar całego okresu wojny, Miejska Rada Narodowa na wniosek członka ob. Lipińskiego Bronisława postanowiła uwiecznić miejsce ostatniego stracenia pomnikiem-kapliczką. Posypały się szczodre ofiary i w ramach uroczystości 11 listopada pomnik odsłonięto.

Przedstawia on oryginalny krzyż na tle płyty — całość pomyślana nowocześnie. Projektodawcą i wykonawcą pomnika jest technik-architekt – Tadeusz Z______ki.

Miejsce stracenia zakładników.
Z Archiwum Mariana Rękawka
Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *