Lotnisko frontowe w Kobylej Woli (zdjęcia lotnicze)

25 sierpnia 1944 roku na lotnisku wylądował 2 Pułk Nocnych Bombowców „Kraków”. Obecnie na miejscu gdzie znajdowało się lotnisko stoi głaz z tablicą pamiątkową zawierającą napis „Z tego miejsca w noc z 11 na 12 września 1944 roku wystartowali do wykonania pierwszego zadania bojowego Lotnicy 2 Pułku Nocnych Bombowców Kraków. W XX rocznicę powstania polowego lotniska. Społeczeństwo powiatu garwolińskiego”

.

„25 sierpnia 1944 roku pułk przybył na frontowe lotnisko Wola Rowska. Do działań przystąpił podczas walk o Pragę w nocy 11 września, wykonując uderzenie bombowe na oddziały niemieckiej 19 Dywizji Pancernej w rejonie Nowego Bródna. Od 13 do 22 września pułk dokonywał zrzutów żywności, broni i amunicji dla powstańców Warszawy oraz bombardował baterie artyleryjskie nieprzyjaciela w parku Ujazdowskim, Ogrodzie Botanicznym, w Łazienkach i na Polu Mokotowskim. W nocy z 29 na 30 września pułk zwalczał przeciwnika w rejonie Żerania, Wiśniewa i Tarchomina”(1)

 

My prezentujemy Państwu zdjęcia lotnicze, które udało się nam odnaleźć.

Kobyla-Wola_012 kopiaFotografia z 28 sierpnia 1944

 

Kobyla-Wola_013 kopiaFotografia z 20 grudnia 1944

wwii-photos-maps.com

(1) 2 Pułk Nocnych Bombowców „Kraków” - pl.wikipedia.org
Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

4 thoughts on “Lotnisko frontowe w Kobylej Woli (zdjęcia lotnicze)

  1. To prawda. Bylo takie lotnisko pomiedzy Damianowem Korytnica a Wola Korycja. W tym rejonie zestrzelony został zresztą sowiecki samolot. U moich dziadków w Damianowie walal się jeszcze na podworku w latach 80tych kołpak od silnika tego samolotu.

  2. Super strona, od 14 lat mieszkam w Warszawie ale sercem jestem nadal w moich rodzinnych stronach (Damianów)… Mój tata opowiadał ze w czasie II wony swiatowej , chyba ’44 badź ’45 istniało przez krótką chwilę lotnisko polowe w Korytnicy, gdzieś pomiedzy Korytnica, Damianów, Wola Korycka …. wie ktos coś może na ten temat ,…. ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *