Narodowe Archiwum Cyfrowe poinformowało na swojej stronie ze z początkiem roku 2014 ich zasób powiększył się o tysiące fotografii Narcyza Witczak-Witaczyńskiego.
W informacji NAC czytamy – Otrzymane archiwum fotograficzne składa się z ok. czterech tysięcy negatywów szklanych w formatach 9×12 i 13×18 cm oraz niemieckiego albumu z czasów I wojny światowej, liczącego ok. 40 zdjęć. Negatywy stanowią niezwykle cenną dokumentację dziejów Garwolina i stacjonującego w nim 1. Pułku Strzelców Konnych. Fotografie umieszczone w albumie przedstawiają budownictwo ludowe i architekturę sakralną oraz sceny z życia ludności regionu.
Zbiór fotografii po Narcyzie Witczak-Witaczyńskim po przeprowadzeniu niezbędnych zabiegów konserwatorskich, zostanie zdigitalizowany, opracowany i udostępniony online.
Narcyz Witczak-Witaczyński ur. 29 X 1898 r. w Warszawie. Służył w 1. Pułku Ułanów Krechowieckich, Szwadronie Przybocznym Naczelnika Państwa i Naczelnego Wodza, 1. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego o od grudnia 1931 r. w 1. Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie. Chorąży Narcyz Witczak-Witaczyński ps. „Kościesza”, był jednym z organizatorów ZWZ/AK Obwodu „Gołąb”Garwolin, szefem referatu II B (kontrwywiad) w Komendzie Obwodu. Aresztowany 17 lipca 1942 r. w Garwolinie. Zginął 27 marca 1943 r. w obozie Majdanek. W Garwolinie po dziś dzień mieszka rodzina chorążego m.in. córka Barbara Witaczyńska, która opiekowała się zbiorem fotografii swojego ojca.
Na portalu Facebook stworzony został fanpage promujący inicjatywę nadania jednej z ulic Garwolina im. Narcyza Witczak-Witaczyńskiego. Zachęcamy do przyłączenia się: Chcemy w Garwolinie ulicy im. Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego
Delegacja redakcji ” Wiarusa ” na audiencji u prezydenta RP Ignacego Mościckiego (siedzi na fotelu). Widoczni m.in.: sekretarz redakcji Narcyz Witczak-Witaczyński (stoi, 1. z prawej), major Eugeniusz Quirini de Saalrbuck (stoi, 3. z lewej), major Jan Emisarski (stoi , 3. z prawej, pułkownik Jan Głogowski (stoi, 2. z lewej), fotograf Witold Pikiel (stoi, 1. z lewej).
źródło: NAC, „1 Pułk Strzelców Konnych Dowódcy, Oficerowie, Podoficerowie i Tradycje” – Zbigniew Gnat -Wieteska 2012
3 thoughts on “Fotografie Narcyza Witczak-Witaczyńskiego w NAC”