Wojciech Marcinkowski (1808-1867) z Łaskarzewa

Przypominamy kolejną postać wywodzącą się z naszego powiatu. Tym razem wspominamy byłego mieszkańca Łaskarzewa, które losy rzuciły na obczyznę, ale zawsze czuł się związany z rodzinną ziemią.

Niepodległość, 30 listopada 1867, nr 48

Nekrolog.

W d. 9 sierpnia r.b. w Nogent le Rotrou (Eureet Loire) zmarł Marcinkowski Wojciech, urodzony w Łaskarzewie, wojew. Podlaskiem 1808. Zaciągnąwszy się jako ochotnik do wojska polskiego, do pułku grenadjerów gwardji, na parę lat przed 1830, wziął udział w powstaniu. Pod Grochowem odniósł chlubną ranę, za co został ozdobiony krzyżem zasługi wojskowej i podniesiony na stopień oficera. W emigracji dał dowody miłości kraju. Z małżeństwa z zacną Francuzką pozostaje po nim troje sierot, córka i dwóch synów, z których jeden dał już dowód, że jest synem Polaka.

Rocznik Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu 1867

MARCINKOWSKI Wojciech, urodzony w Łaskarzewie, w województwie podlaskiem, 1808 roku; zaciągnąwszy się we dwudziestym roku życia jako ochotnik do pułku grenadyerów gwardyi wojska polskiego, odbył z tym pułkiem cały kompanię 1831 roku; ciężko ranny pod Grochowem, i na stopień oficera posunięty, ozdobionym został za waleczność krzyżem zasługi wojskowej. Po upadku powstania wyszedłszy z innymi za granicę, dostał się do Francyi, gdzie się ożenił i kilkorga doczekał dzieci, które w uczuciach polskich wychował. Umarł w Nogent le Rotron (dep. Euro et Loire) d. 9 sierpnia 1867 r

Artykuł z „Niepodległości” pobrany z eBUW, jego oryginał znajduje się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Artykuł z Rocznika Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu pobrano z Polony, jego oryginał znajduje się w Bibliotece Narodowej.

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *