Szarki z Garwolina od Маргарита Коженевская

Napisała do nas Margarita (Małgorzata) Korzeniewska z Białorusi w której płynie Garwolińska krew. Zwróciła się do nas z prośbą o opublikowanie zdjęcia z nadzieją że ktoś z Was rozpozna kogoś na fotografii. 

Zdjęcie było zrobione w 1915 r. W drugim rządzie od lewej strony 5 siedzi Paweł Szarek (mój praprapradziadek), z prawej strony od niego siedzi jego syn Stanisław Szarek (mój prapradziadek), obok niego z prawej strony siedzi jego żona Franciszka B(a)rancewicz. Na dole obok nich siedzą ich dzieci, z prawa na lewo – Wacław, Antonij (mój pradziadek), Stanisław.
W trzecim rządzie od lewej strony 3 stoi Jadwiga Szarek, w czasie drugiej wojny światowej była lotnikiem w Wielkiej Brytanii.

szarki_garwolin

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

8 thoughts on “Szarki z Garwolina od Маргарита Коженевская

 1. Od niedawna także poszukuję jakiegokolwiek śladu na temat rodziny Szarek z Garwolina. Mojej żony dziadkiem był Władysław Szarek ur. gdzieś na przełomie wieku XIX i XX. Pracował na kolei. Ożenił się z Anną Gacioch i osiadł w Łapach. Miał braci z których starszy Stanisław (również kolejarz) został aresztowany przez Rosjan podczas II wojny światowej lecz udało mu się z armią Andersa przedostać do Anglii gdzie osiadł po wojnie. Wiem że jego żona nie była Polką. Mam jego zdjęcia, jest pewne podobieństwo, ale sumiaste wąsy mogły być wówczas bardziej popularne

  1. Dzień dobry, pan Dariusz. Ale to chyba inna rodzina Szarków, bo mój prapradziadek Stanisław nie był kolejarzem, nie był orysztowany przez Rosjan, nie służył w Armii Andersa i nie miał brata Władysława. I jak dowiedziałam się nie tak dawno pochodzili ze wsi Wola Rębkowska, a nie z Garwolina jak było napisano w dowodzie u mojego pradziadka.
   Pozdrawiam.

 2. Ja jestem po linii Stanislawa.Stanislaw mial syna Wojciecha ur.1829.zona Franciszka Mroczek.Kto by pomyslal ze pochodzimy z Rebkowa…zawsze myslalem ze z Leszczyn .Pozdrawiam

  1. Dzeiń dobry! Ze strony jakiego Stanisława? Stanisławem (który jest na tym zdjęciu) jest mój prapradziadek, który urodził sie w 1877 r. zgonie z mietryką.

 3. Dzień dobry:-)
  Znam przynajmniej kilka osób z tego zdjęcia (raczej nie wszystkich osobiście) i wiem gdzie było zrobione: pod stodołą na podwórzu u mojego pradziadka, Antoniego Barankiewicz w Woli Rębkowskiej (to ten pan siedzący na lewo od Pawła Szarka). Jeśli obok Pawła Szarka siedzi jego (najmłodszy) syn – Stanisław a obok jego żona, to jest to Franciszka z domu Głaszczka (nie Barankiewicz), natomiast obok niej – pierwsza z prawej, siedzi Helena Szarek z domu Barankiewicz – żona Jana Szarka a także rodzona (starsza) siostra mojej Babci, Filipiny Barankiewiczówny. Jest to jedno ze zdjęć zrobionych przed wyjazdem Jana i Heleny Szarków oraz ich dzieci do USA. Mam oczywiście dużo więcej informacji ale to materiał na długi list. Pozdrawiam. Beata

  1. Pani Beato, jestem bardzo wzrószona odpowiedzią, bo naprawdę nie wierzyłam że ktoś się odezwie. Prawie niemal sto lat ma to zdjęcie, cudem ocalało w trudnych czasach radzieckich. Czy możno jakoś skontaktować z panią żeby dowiedzieć się o szczegółach z historii tych ludzi na zdjęciu, bo pani powiedziała ze zna więcej informacji. Dla całej naszej wielkie rodziny, szczególnie dla mnie jak magistra nauk historycznych, jest to ważnym.
   Mój mail: [email protected]
   Będę czekała na pani odpowiedź. Wszystkiego dobrego!

    1. Otrzymałam list od Pani. Dziękuję, bardzo to ciekawo to wszystko! W najbliższy czas napiszę odpowiad. Pozdrawiam. Małgorzata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *