Fotografia dra Józefa Nowaka

Od wielu lat naszym marzeniem było odnalezienie jego fotografii. I WRESZCIE NAM SIĘ UDAŁO!!! Prezentujemy zdjęcie dra Józefa Nowaka z 1872 r. wykonane przez Konrada Brandla.

Na fotografii dr J. Nowak jest dużo młodszy od tego, którego znamy z popiersia w garwolińskiej kolegiacie. Popiersie pokazuje go posuniętego w latach, na zdjęciu to młody 26-letni mężczyzna, który rok wcześniej przyjechał do Garwolina.

Dr Józef Nowak w 1872 r.

Udało się nam także ustalić nowe fakty z życia Doktora.

Dr Józef Nowak pracował dla Hordliczków. Pracowników huty nie było aż tak strasznie dużo, żeby Doktor musiał koncentrować się tylko na nich. Pracował także jako lekarz wolnopraktykujący (tak to się wtedy nazywało), potem jako lekarz miejski w Garwolinie i okręgowy w powiecie. A potem był pracownikiem Drogi Żelaznej Nadwiślańskiej. Sądzimy, że łączył te prace z leczeniem załogi huty i jej właścicieli.

Nie jest wykluczone, że ze względu na bliskość huty szkła wybrał Garwolin jako miejsce swojego życia i pracy.

Nowak z Hordliczkami utrzymywał chyba także stosunki towarzyskie. Edward Hordliczka tak pisał do swojej żony z osady Czechy 13 sierpnia 1880 r.:

(…) Pan Doktor Nowak pojechał za swoją żoną do Krynicy i pojedzie ztamtąd, jak mnie jego zastępca dr Spiegel z Żelechowa mówił, do Węgier potem do Wiednia, gdzie niedawno sławny mój Ziomek Profesor Hebra umarł – i potem do Szwajcarii – to jest bardzo przyjemna podróż i widać, że Pacyentka nie jest bardzo chora jeśli może takie długie podróże rozpoczynać i że Bogu dzięki woreczek niemały. (…)

Fragment listu Edward Hordliczki do żony

List Edwarda Hordliczki z archiwum Andrzeja F. Czyżewskiego

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *