Kawki – zapomniana wioska

Kawki, mała miejscowość w powiecie garwolińskim, która dzisiaj już nie istnieje, a może tylko tak nam się wydaje, a istnieje tylko pod inną nazwą?

W ciągu kilku miesięcy, kilka osób pytało nas o tajemniczą miejscowość o nazwie Kawki. Miejscowość znajdowała się pomiędzy Miętnem, a Starą Hutą w wielkiej puszczy osieckiej. Administracyjnie też podlegała pod starostwo osieckie.

1796 r. – Mapa okolic miast Łaskarzew, Garwolin i Latowicz

Po raz pierwszy, miejscowość Kawki znajdujemy na mapie okolic miast Łaskarzew, Garwolin i Latowicz z 1796 roku. Później już na żadnej mapie nie występuje. Z dostępnych źródeł, dowiadujemy się, że osada Kawki powstała po 1616 roku i należała do nowego folwarku w Łucznicy założonego w latach siedemdziesiątych XVI w. Nie znajdujemy informacji, czy została w pełni zagospodarowana przed zniszczeniami podczas potopu szwedzkiego w latach pięćdziesiątych XVII w. W lustracji województwa mazowieckiego z 1660 roku, dowiadujemy się że leży na 10½ włókach, a w wiosce tej znajduje się jeden poddany. Natomiast w lustracji z 1789 roku miejscowość już nie występuje, ale w tej samej lustracji w Łucznicy na wsi, wśród 6 gospodarzy wymieniony jest Bartłomiej Kawka.

AGAD – Lustratia Woiewodztwa Mazowieckiego Tu się Poczyna Anni 1660

Kawki

Do tey że Łucznica należy wioska Kawki za Łucznicą przy drodze ku Garwolinowi iadąc wswoim ograniczeniu osobnym takze na Gruntach Starostwa Osieckie(go). Którey grunty w Consut 10½ włók incudują sie, w tej wiosce tylko jeden teraz Poddany.

AGAD – Lustratia Woiewodztwa Mazowieckiego Tu się Poczyna Anni 1660Możemy mieć przypuszczenia, że w wykarczowanej puszczy osieckiej, w miejscu gdzie kiedyś znajdowała się osada Kawki mająca swoje początki w XVI w. dzisiaj znajduje się miejscowość Krystyna, która powstała w 1829 r.


Wspominaliśmy Państwu ostatnio o miejscowości Kawki (dzisiaj Krystyna) i odnajdujemy nowe informacje o niej. Okazuje się, że do kościoła św. Anny w Garwolinie należała dziesięcina z tejże wioski Kawki. Ale upadła ona, z powodu całkowitego zniszczenia wioski w okresie wojny ze Szwecją.

ℹ Gnat-Wieteska Zbigniew, Dzieje Parafii Garwolin 1418-1993

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst
Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *