Tajemnicze pudełko z majątku Rowy – ciąg dalszy

Wracamy do tematu tajemniczego pudełka ze zdjęciami, pochodzącego z dawnego majątku Rowy, które udostępnił nam pan Bogdan Mróz. W ostatnich dniach skontaktował się z nami p. Jeremiasz Rościszewski, syn właściciela majątku, który zidentyfikował część zachowanych zdjęć. Prezentujemy jeszcze raz te, które możemy już podpisać.

Jan Rościszewski w mundurze kawalerzysty 5. Pułku Ułanów Zasławskich. Do wojska zaciągnął się na ochotnika, brał udział w obronie Lwowa. Fotografia z lat 1918-1919. W 1938 r. Jan Rościszewski kupił majątek Rowy. Po wojnie majątek został rozparcelowany.

Zdjęcia ślubne Jana Rościszewskiego i Pauliny Kraszewskiej z Romanowa (w powiecie bielsko-podlaskim). Październik 1928.

Dwór w Romanowie (gmina Sosnówka koło Wisznic, powiat bielsko-podlaski). Miejsce urodzenia Pauliny Rościszewskiej z d. Kraszewskiej, żony Jana. Spalony w 1943 r., odbudowany na potrzeby Muzeum J. I. Kraszewskiego w latach 1960-62.

Uroczystość otwarcia Muzeum J. I. Kraszewskiego w Romanowie w dniu 28 lipca 1962 r. Pierwszy z prawej Marcin Rościszewski, starszy brat Jeremiasza Rościszewskiego. Kobieta w środku fotografii to żona Marcina Rościszewskiego.

Oprócz tego p. Jeremiasz Rościszewski sprostował informację o jednym zdjęciu zamieszczonym na naszym portalu. We wpisie o Stanisławie Chaniewskim zamieściliśmy poniższe zdjęcie, sądząc, że przedstawia ono dwór w Rowach. Według J. Rościszewskiego jest to najprawdopodobniej dwór w Radzimowicach, z których Stanisław Chaniewski pochodził.

Dzięki uprzejmości p. Jeremiasza Rościszewskiego możemy zobaczyć, jak wyglądał naprawdę dwór w Rowach:

Panu Jeremiaszowi Rościszewskiemu składamy podziękowania za informacje o rodzinie Rościszewskich i Chaniewskich oraz Rowach, a także za udostępnienie zdjęć.

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

2 thoughts on “Tajemnicze pudełko z majątku Rowy – ciąg dalszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *