Urząd Skarbowy w Garwolinie (1911)

Znamy ten budynek bardzo dobrze. W ciągu ostatnich 110 lat pełnił różne funkcje w naszym mieście. Obecnie mieści się w nim Wojskowa Komenda Uzupełnień.

Pocztówka wykonana w drukarni Mokotowa w Garwolinie. Udostępniona ze zbiorów Barbary Witczak-Witaczyńskiej.

W rosyjskojęzycznej prasie Królestwa Polskiego znaleźliśmy informacje o jego otwarciu i poświęceniu w 1911 r. Próżno tych informacji szukać w Kurjerze Warszawskim lub innych polskich czasopismach. Ta uroczystość nie zgromadziła mieszkańców naszego miasta. To zaborca do swoich celów stawiał nowy budynek urzędu skarbowego.

Na uroczystość poświęcenia przyjechał sam gubernator, główny urzędnik skarbowy guberni siedleckiej, urzędnicy kontroli skarbowej z Lublina, przybyli urzędnicy powiatu i miasta oraz oficerowie z pułku garwolińskich dragonów. Można powiedzieć cała rosyjska administracja naszego powiatu pojawiła się na jego otwarciu.

Najpierw odprawiono modlitwy, potem wszystkich gości rosyjskim zwyczajem zaproszono na zakrapiane śniadanie. Pierwszy toast był oczywiście za cara, drugi za ministra finansów.

Autor relacji zachwycał się nowym dwukondygnacyjnym budynkiem. Twierdził, że jest to cud techniki tamtych czasów. Pomieszczenia miały być przestronne i dobrze dopasowane do swojego przeznaczenia. Budynek postawiono w 8 miesięcy, a kosztował 30 tys. rubli.

Varšavskij Dnevnik, 14 października 1911, nr 272

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

2 thoughts on “Urząd Skarbowy w Garwolinie (1911)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *