Sklep Hordliczków w Łodzi

Firma Ignacy Hordliczka sprzedająca wyroby fabryki szkła, kryształów i szyb do okien „Czechy” miała swoje sklepy firmowe w Warszawie w okolicy pl. Teatralnego, w Lublinie na Krakowskim Przedmieściu, w Łodzi na Nowym Rynku, a później na Piotrkowskiej oraz w Brześciu na ul. Szosowej 5. Planowano także utworzenie sklepu w Kijowie. Pracownicy tych sklepów tworzyli razem z robotnikami z huty wielką wspólnotę związaną ze szklanym biznesem Hordliczków.

Dziennik Łódzki, 22 marca 1892, nr 64
Kuryer Codzienny, 27 kwietnia 1897, nr 115

Na początku XX w., gdy huta podupadła, Hordliczkowie zmuszeni byli do sprzedaży swoich sklepów firmowych. W 1906 r. sklep na Piotrkowskiej 63 w Łodzi przejął pracownik wcześniej go prowadzący – Z. Tarczyński. Inny pracownik tego sklepu – Karol Bogusławski – założył własny sklep szkła, kryształów i porcelany również na ul. Piotrkowskiej pod numerem 100.

Z. Tarczyński w 1902 r.
Karol Bogusławski w 1902 r.

Na Starym Cmentarzu Katolickim w Łodzi spoczywa ś.p. Karol Bogusławski, kupiec, zmarły dnia 6 grudnia 1932 roku w wieku lat 52, znany w szerokich kołach inteligencji i kupiectwa, właściciel składu kryształów i porcelany.

Pochodził on w prostej linii, z szlacheckiej rodziny znanych w historii dramaturgów, jako potomek Wojciecha Bogusławskiego, twórcy pierwszego teatru w Polsce, artysty i literata.

W młodzieńczych latach ś.p. Karol Bogusławski odbył praktykę handlową w hucie szklanej „Czechy” własność Hordliczki, po czym, uzupełniwszy wiedzę przez kilkuletnią praktykę w fabryce porcelany w Ćmielowie, przybył do Łodzi, gdzie zaczął pracować w firmie „Czechy”. Po opuszczeniu tej firmy założył własny skład kryształów i porcelany. Obok pracy zawodowej poświęcał się życiu społecznemu. W okresie przedwojennym był jednym z organizatorów łódzkiej „Lutni”. Brał czynny udział w Stowarzyszeniu Polskich Kupców i Przemysłowców Chrześcijan oraz był członkiem Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego, długoletnim: ławnikiem Sądów Grodzkich, Sądów Pracy i Sądu Rozjemczego oraz członkiem Komisyj Podatkowych.


Źródło: Stanisław Rachalewski, Zastygły nurt życia: Łódź, która odeszła, Łódź 1938
Kronika Rodzinna, 26 lipca 1914, nr 30
Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *