Rankiem 9 listopada 1943 r. Niemcy otoczyli wieś Antoniówkę obstawiając karabinami maszynowymi i nikomu nie pozwalając wyjść z wioski. Wszystkich mieszkańców zebrali w pobliżu budynku szkoły podstawowej z dowodami osobistymi ustawiając w szeregach z podziałami na 3 grupy: kobiety z małymi dziećmi, kobiety, mężczyźni. Podczas sprawdzania tożsamości poszczególnych mieszkańców kontrolowali z uczestnikami zapisanymi na swojej liście. Wymienieni na liście mieli być podejrzani za udział w partyzantce. Z zebranych mieszkańców Niemcy ustalili 12 osób jako najbardziej podejrzanych. Niektórym udało się zbiec podczas łapanki. Mając sprawdzone nazwiska, pod wieczór zwolniono kobiety, które rozeszły się do swoich domów, a mężczyzn umieszczono w stodole u ob. Flaka stawiając w każdym rogu beczkę z benzyną i słomę. Osoby podejrzane zamknięto w piwnicy. Całą zagrodę otoczono obstawiając karabinami maszynowymi.
W nocy podejrzanych zabrano na przesłuchanie do budynku szkolnego. Tu strasznie znęcano się nad nimi: bito kijami, kopano, a na koniec wyprowadzano na podwórko szkolne i strzelano w tył głowy. W ten sposób Niemcy zamordowali w tym dniu następujące osoby:
- Majewski Wojciech
- Majewski Stanisław
- Majewski Józef
- Kalbarczyk Stanisław
- Kalbarczyk Antoni
- Kalbarczyk Wacław
- Krześniak Andrzej
- Cieślak Jan
- Sztyber Feliks
- Skowroński Wincenty
- Chodyra Jan
- Ziędalski Stanisław
Następnego dnia rano ponownie zebrano wszystkich. Niemcy wygłosili krótkie przemówienia (tłumaczone na język polski) co spotkało wieś Antoniówkę i niektórych mieszkańców oraz ostrzegli, że jeżeli się powtórzy podobna historia to spalą całą wioskę i wystrzelają wszystkich mieszkańców wsi. Następnie kazali wystąpić kilku mężczyznom, którzy wykopali doły na działce szkolnej i pogrzebali zamordowanych.
Po pewnym czasie zwłoki zostały odkopane przez rodziny zabitych i przeniesione na cmentarz.
Opracowano na podstawie „Notatka w sprawie mordu dokonanego przez Niemców na mieszkańcach wsi Antoniówka jesienią 1943 roku.” – zbiory Garwolin.org
Opracował: Krzysztof Kot
Transkrypcja: Maria Kowalczyk
Fotografia ze zbiorów Łukasza Żaka (jako nieliczna, jeszcze niezidentyfikowana co do miejsca wykonania) datowana na 7 września 1940 r.